Kur slypi japonų sveikatos paslaptis?

Kur slypi japonų sveikatos paslaptis?

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, tikėtina japonų gyvenimo trukmė – 83,7 metų. Pagal šį rodiklį jie pirmauja visame pasaulyje. Tad kur slypi japonų sveikatos paslaptis? Gal jie turi jaunystės eliksyru trykštantį šaltinį? 

Kur kas realesnis atsakymas slypi nagrinėjant japonų gyvenimo būdą. Jų mityba yra subalansuota, ant stalo praktiškai nėra Vakarų šalyse populiarių patiekalų, o maisto racioną daugiausiai sudaro žuvis ir kitos jūros gėrybės, pilno grūdo produktai, daržovės, tofu. Itin svarbu tai, kad japonai nuo mažų dienų sveikos mitybos pratina ir savo vaikus – pavyzdžiui, mokyklose patiekiamuose patiekaluose dedama labai mažai cukraus.

Kitas svarbus faktorius – sveikatos priežiūros sistema. Iš šalies biudžeto apmokama mažiausiai 70 proc. procedūrų kainos, o gaunantiems mažas pajamas kompensuojama dar daugiau.

Japonams itin svarbus judėjimas – jie įsitikinę, kad horizontalioje pozicijoje per parą reiktų praleisti ne daugiau nei 8-9 val. Taip pat teigiama, kad net 98 proc. jų vaikų į mokyklas važiuoja dviračiu arba bent dalį kelio eina pėsčiomis.

Keli įdomesni japonų sveikos gyvensenos patarimai:

• Plaukite rankas 6–8 kartus per dieną
  Tai apsaugos jus nuo bakterijų, sukeliančių  įvairias ligas. Sumažinsite riziką susirgti, o imunitetas bus stipresnis.

• Valgykite mažiau raudonos mėsos
  Raudona mėsa šalina iš organizmo geležį, o dėl jos trūkumo organizmas greičiau sensta. Jautieną, avieną ir kiaulieną galima pakeisti žuvimi ir vištiena.

• Mažiau keptų patiekalų
  Keptą maistą japonai laiko pavojingu sveikatai, nes jame apstu cholesterolio ir kancerogeninių medžiagų. Pasistenkite atsisakyti ar bent sumažinti keptų patiekalų.

• Dažniau išgerkite žaliosios arbatos
  Žalioji arbata – japonų ilgaamžiškumo eliksyras. Žalioji arbata turi gydomųjų savybių, geriama be cukraus.

• Mažiau cukraus ir reguliariai valykite dantis
  Japonai per pastarųjų keletą dešimtmečių dramatiškai sumažino suvartojamo cukraus kiekį – tai prisideda ir prie sveikesnio organizmo, ir prie sveikesnių dantų. O sveiki dantys – sveikos gyvensenos atspindys.

• Atraskite naujų įspūdžių
  „Esu sveikas, kol man įdomu“, – toks yra Japonijos ilgaamžių šūkis. Susiraskite pomėgį, nesėdėkite nuo ryto iki vakaro prie televizoriaus. Duokite darbo galvos smegenims dažniau spręsdami kryžiažodžius ar kitokius galvosūkius.